Otázky a odpovědi

Trpíte občasným krvácením dásní, zubním kamenem, bolestí zubů či zubním kazem? ANO, potřebujete na dentální hygienu.

Ano, má. Pravidelné návštěvy u dentální hygienistky a spravná domácí péče výrazně sníží riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní a s ním i spojenou parodontózu (ztráta zubů).

Nejprve probíhá tzv. vstupní vyšetření, při němž dentální hygienistka posoudí stav dásní, zubů a úroveň domácí péče. Následuje seznámení pacienta s jeho aktuálním zdravotním stavem a vytvoření individuálního léčebného plánu, který může zahrnovat i více návštěv v krátkém časovém intervalu.

Po zodpovězení všech kladených otázek ze strany pacienta přichází na řadu ošetření. Při ošetření se odstraní veškerý zubní plak, naddásňový a poddásňový zubní kámen a pomocí metody Air-flow (pískování) lze odstranit i neesteticky vypadající pigmenty na zubech (káva, čaj, kouření).

V neposlední řadě, ještě než se zvednete z křesla, proběhne nácvik správné techniky čištění s vhodně zvolenými pomůckami.

V ordinaci DENTAL SPA, dbáme na vysokou kvalitu ošetření, ale zároveň je pro nás velice důležitý komfort pacienta. K ošetření používáme nejmodernější technologie, které snižují bolest při ošetření na minimum. Proto se nemusíte ošetření u nás v ordinaci vůbec bát.

U dětí se často už v útlém věku objevují zubní kazy a problém s ošetřením u zubního lékaře. Vlivem neléčeného zubního kazu může dojít k předčasné ztrátě mléčných zubů a k následné ortodontické léčbě stálých zubů.
V tomto věku můžeme snáze dětem vštípit správné návyky ústní hygieny a předejít tak výše zmíněným problémům.
První návštěva u dentální hygienistky by měla proběhnout kolem 3. roku dítěte.To ale neznamená, že nemohou přijít i dříve. K návštěvám dětí u nás v ordinaci přistupujeme velmi individuálně. Záleží na věku, mentální vyspělosti dítěte a spolupráci.

Návštěvu dětí můžeme rozdělit dle věku do několika kategorií:

  1. Stáří dítěte: kojenci – 3 roky
    Zde probíhá pouze konzultace s rodiči a nácvik s vhodně zvolenými pomůckami pro děti.
  2. Stáří dítěte: 3 roky – 6 let
    Vhodný čas pro 1. návštěvu u dentální hygienistky. Děti většinou sedí na křesle s rodiči. Dentální hygienistka zhodnotí stav zubů, dásní, domácí péče a následuje ošetření formou hrou. Děti se naučí, proč se musí o zoubky starat, poté pod vedením dentální hygienistky se přejde v praktický nácvik správného čištění s vhodnými pomůckami, a nakonec, pokud dítě spolupracuje lze i depuračním kartáčkem zoubky přeleštit.
  3. Stáří dítěte: 6 a více let
    V tomto věku už by měli děti určitě dentální hygienistku navštívit, jelikož na přelomu 6 roku dochází k výměně mléčných zubů za stálé. Pokud se v tomto věku ústní hygiena podcení nebo nebude správná, zadělávají si děti na velký problém v dospělosti. Návštěva probíhá podobně jako u předchozí kategorie, jen s drobnými změnami s ohledem na věk.

Dentální hygienu je doporučeno navštěvovat 2x do roka. Četnost pravidelných návštěv Vám doporučí dentální hygienistka nebo zubní lékař na základě Vašeho stavu.